Znaczenie kolorów i wpływ na psychikę

Wszystko ma kolor, tylko czasami nie potrafimy go nazwać. Kolory oddziałują na nas i naszą psychikę. Mogą pobudzać, rozbudzać, zmieniać nastrój. Również bielizna w odpowiednim kolorze ma wpływ na mężczyzn i kobiety podczas zbliżenia. Warto wiedzieć, co oznacza dany kolor i jak na nas wpływa, by w odpowiedni sposób to wykorzystać, ponieważ barwy mogą leczyć i uzdrawiać.

Nieliczni zdają sobie sprawę z potęgi i siły barw. Leczenie przy użyciu kolorów staje się coraz powszechniejsze i ma więcej zwolenników. W wielu klinikach na cały świecie wykorzystuje się barwy w leczeniu takich schorzeń jak choroby układu pokarmowego, oddechowego, migreny, nerwobóle, schorzenia kręgosłupa czy nerek. Kolory ponoć sprawdzają się również w przypadku leczenia kobiecych dolegliwości. Technikę tą znano już w starożytnych Indiach, Egipcie i Chinach. Różnie interpretowane pewne kolory. W Chinach stosowana kolor żółty w problemach z jelitami. Malowano pacjentów na tę barwę, wierząc, że może to im pomóc. Osoby, które trapiła gorączka były naświetlane kolorem czerwonym, uważano, że taka terapia pomoże zbić temperaturę. Już w czasach egipskich malowana pomieszczenia odpowiednio do tego, jaki efekt chciało się uzyskać.

Barwa to nic innego, jak energia. Postrzegamy ją dzięki komórką światłoczułym w siatkówce oka. Ludzie wykazują różna wrażliwość na barwę, zależne to jest od ilości czopków, które reagują na określoną długość fal świetlnych. Widzenie barwy niebieskiej, zielonej czy czerwonej jest bardzo zróżnicowane. Na świecie mamy aż 16 milionów kolorów, a człowiek potrafi rozróżnić jedynie dwieście pięćdziesiąt sześć. To bardzo mało w porównaniu do tego, ile moglibyśmy zauważać, rozróżniając szesnaście milionów barw. Barwy oddziałują na nas i my reagujemy na nie. Warto o tym wiedzieć wybierając chociażby kolor ścian czy barwę sukienki koktajlowej.

Nasza podświadomość kreuje uwielbienie jednych barw na niekorzyść innych. Nasza przyjaciółka wygląda wspaniale w żółtej sukience, a nam w tym kolorze będzie co najmniej nieodpowiednio, żeby nie powiedzieć fatalnie. Kolor zakładanego przez nas odzienia, również bielizny, odzwierciedla nasze pragnienia i potrzeby. Kolor biały przykładowo kojarzy nam się ze światłem, absolutem, jednocześnie kojarzy się nam z niewinnością i czystością. Chłód i zimno to kolejne możliwe konotacje. Biały kolor noszą osoby chcące być niezależne, gardzące wszelkiego rodzaju ograniczeniami. Kolor żółty kojarzy się z buddyzmem, przywodzi na myśl pożółkłe, mądre księgi. Ten kolor koreluje z mądrością, intelektem. Ciepło, radość i chęć dzielenia się sobą – to emanuje z tej barwy z dużą siłą. Czerwony budzi masę emocji. Skojarzenia to krew, moc, agresja i żywioł. Czerwień łączy się z wszystkimi dynamicznymi przejawami naszej egzystencji. Nie możemy nie dostrzec erotycznej wymowy tej barwy. Ożywczy, rześki, kojący taki właśnie jest kolor zielony. Przyroda to cząstka wszechświata, którego elementem jesteśmy i my. Zieleń daje nam wyciszenia, jakąś wewnętrzną harmonię i spokój.